Прогулянка по Ярославській в Києві: мордочки левів і радянський витверезник

23 Липня 2016, 09:20

На вулиці з душею Подолу можна побачити особняк дочки цукрового магната і Введенський храм

<p style="text-align: justify;"><span id="result_box" class="short_text" lang="uk"><span>Вулиця</span> <span>Ярославська</span></span></p>
Вулиця Ярославська. Автор фото: Олександр Яремчук, "Сегодня"

Безкупська, Ярославська і Мойхер-Сфорима

Вулиця Ярославська відома ще з XVII століття, але називалася вона Безкупська, від місцевості Безкупщина. Нині вона видозмінена, оскільки була заново прокладена після масштабного пожежі 1811 року на Подолі. Сучасна назва вона отримала в 1838 році, на честь міста Ярославль, але в 1920 році була перейменована на честь єврейського письменника Менделя Мойхер-Сфорима, який вважається основоположником світської літератури на ідиші. На початку вулиці - особняк 5/2-б.

ayar4793_8810746

Його побудували для київського купця Істоміна, і перший поверх був обладнаний під торгові приміщення. Там перебувала одна з популярних міських аптек, біля якої шикувалися величезні черги за ліками. Зараз тут ресторан.

ayar4797_8810747

"Комета", бірюзовий особняк і молитовня

Особняк на Ярославській, 10, привертає увагу завдяки своєму незвичайному бірюзовому кольору. Він побудований в ХIX столітті і належав одному козакові Чернігівської губернії.

ayar4801_8810748_01Зараз будівля житлова, у дворі будинку обладнали окремий вхід в хостел. А до війни тут розміщувався кінотеатр "Комета". Варто звернути увагу на сусіднє майже зруйновану будівлю №8. Це була власність одного з київських купців. У ньому в кінці ХIX століття діяла молитовня єврейської громади Лук'янівського і Подільського ділянок.

Подільський витверезник і запахи від ринку

Зараз в одноповерховій будівлі по Ярославській, 13-а, знаходиться київська лікарня ветеринарної медицини, і любителі домашніх вихованців цю адресу знають напам'ять. Будівля відреставрована і має затишний дворик. Але місцеві жителі пам'ятають, що раніше тут знаходився витверезник.

ayar4815_8810749

ayar4817_8810750

"У радянські часи сюди звозили всіх, хто перебрав горілки. Тут ніколи не було тиші - постійні розбірки. Але незабаром від послуг витверезників відмовилися", - розповідає місцевий житель Ігор Володимирович. Через те, що вулиця Ярославська знаходиться неподалік від Житнього ринку, там постійно валялися овочеві залишки, порожні банки і навіть риб'ячі кишки ... І аромати на вулиці були, м'яко кажучи, неприємні.

1_55

Прибутковий будинок з левиними мордочками на фасаді

Бордовий особняк на вул. Ярославській, 21, трохи відлякує своїм насиченим кольором. Триповерховий будинок колись належав впливовій сім'ї Цейтліних.

ayar4832_8810751

Квартири вони здавали в оренду. Пам'ятник архітектури будували за проектом архітектора Андрія Крауса, який спроектував десятки розкішних особняків в центрі Києва. Зараз будівля житлова, і до сих пір вікна на фасаді прикрашені старовинними левиними мордочками. До речі, у дворі можна побачити глуху стіну. Вона там з'явилася через те, що близько десяти вікон нові власники заклали цеглою. Варто звернути увагу на особняк №26 / 24 - колишній прибутковий будинок.

ayar4842_8810753

Будівля користувалася великою популярністю серед гостей міста. Родзинка будинку - віконні прорізи третього поверху з напівциркульними перемичками і ліпним орнаментом.

ayar4834_8810752

Введенський храм і слід цукрового магната

У жовтій двоповерховій будівлі на вулиці Ярославській, 40, зараз знаходиться Пенсійний фонд України в Київській області. Вона побудована в 1910 році на гроші Маргарити Лазарівни Гольдшмідт-Бродської (дочка цукрового магната і відомого київського мецената Лазаря Бродського).

ayar4869_8810754

У будівлі вона облаштувала спеціальний денний притулок для єврейських дівчаток. Після революції тут вирішили відкрити жіночу гімназію, потім облаштували єврейську школу. Потім в пам'ятці архітектури відкрили повну середню школу. Варто звернути увагу на величезний білий храм на перетині з вулицею Почайнинською. Зараз в будівлі ведуться будівельні роботи.

ayar4878_8810755

У паспорті об'єкта сказано, що там відновлюють Введенску церкву, яка була побудована на Подолі в 1885 році, але зруйнована більшовиками в 1936 році.

Фото: Олександр Яремчук

Ви зараз переглядаєте новину "Прогулянка по Ярославській в Києві: мордочки левів і радянський витверезник". Інші Афіша Києва дивіться в блоці "Останні новини"

Автор:

Кириченко Леся

Джерело:

"Сегодня"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Загрузка...
Загрузка...