Прогулянка по вулиці Стрітенській в Києві: кінь з черпаків і святе місце з чудотворною іконою

20 Серпня 2016, 08:15

Тут ми знайдемо будинок, де бував Паустовський

<p style="text-align: justify;"><span id="result_box" class="short_text" lang="uk"><span>Вулиця</span> <span>Стрітенська</span></span></p>
Вулиця Стрітенська. Автор фото: Олександр Яремчук, "Сегодня"

Письменник Бабель та кухонний кінь

Вулиця Стрітенська згадується в рукописах ще з 1784 року, але з тих пір вона трохи видозмінилася. Вона отримала свою назву завдяки Стрітенській церкви, яку знесли більшовики (перебувала вона в кінці вулиці). З 1939-1990 рр. вулиця іменувалася на честь радянської льотчиці Поліни Осипенко, яка встановила рекорд по дальності перельоту серед жінок протяжністю 6450 км. На початку вулиці знаходиться п'ятиповерховий сірий особняк №3 / 15 в дуже скромному вбранні.

ayar6958_8877484_01

Побудований він у 1915 році. До його створення доклав руку архітектор Павло Голландський, який тісно співпрацював з сім'єю цукрозаводчика Терещенка. Особняк відомий завдяки своєму мешканцеві, письменнику Ісааку Бабелю - автору "Конармії", якого радянська влада розстріляла, звинувативши в "антирадянській діяльності" і шпигунстві. Поруч з будинком є незвичайні скульптури: кінь, створений з кухонного приладдя, земна куля з пластикових пляшок, а також люди з комп'ютерних запчастин.

ayar6938_8877482

ayar6943_8877483

Єврейська бібліотека і будинок з жіночим ликом

Дуже незвичайний будинок знаходиться на вул. Стрітенській 4/13.

ayar6951_8877485

П'ятиповерховий цегляний особняк з "зубчастими" декоративними елементами і красивими жіночими обличчями на фасаді був побудований ще в 1890 році. Спроектував його зодчий Микола Казанський, який в столиці побудував близько десятка різних особняків, велика частина з яких знаходиться на Подолі.

ayar6952_8877486

Молодий архітектор на початку своєї кар'єри в Києві прикупив будинок на вулиці Сагайдачного і вдало одружився на внучці вже відомого на той час місцевого архітектора Івана Антонова. Серед відомих мешканців старовинного будинку Федір Міщенко - історик церковного права і відомий византолог. Зараз будівля житлова, в невеликій частині старовинного особняка знаходиться бібліотека імені єврейського поета Шварцмана, де можна знайти рідкісні книги і газети.

1_68

Чудотворна ікона і спортшкола для діток

Старовинний чотириповерховий особняк на Стрітенській, 11, можна назвати червоною плямою всієї вулиці, адже побудований він з червоної цегли.

ayar6965_8877487

Зараз в ньому гуртожиток і дитяча юнацька спортивна школа, в якій, можливо, займаються наші майбутні олімпійські чемпіони. Хоча в минулому столітті це був рядовий прибутковий будинок, де мешканці знімали кімнати. Через дорогу знаходиться невелика каплиця Стрітенського храму, який був знищений комуністами в 30-х роках минулого століття. Вже багато років в мерії йдуть розмови про її відновлення, але поки тільки на словах. Храм існував тут ще за часів Київської Русі, правда, вказується, що тоді він був дерев'яним. Відомо, що тут в середині ХІХ століття була побудована кам'яна святиня, зображення якої можна знайти на старих фото. Тоді баронеса Марія Штейнгель пожертвувала велику суму на будівництво храму. До речі, спроектував його один з найвідоміших архітекторів Києва Володимир Ніколаєв. За переказами, там знаходилася чудотворна ікона "Всіх скорботних Радість".

Особняк, в якому бував Паустовський

Чотириповерхова будівля №15 прикрашена в центральній частині незвичайним людським обличчям, яке більше нагадує розлюченого мутанта.

48744911_1_8877490

_03_8877489

У пам'ятці архітектури на початку ХХ століття проживала автор історичних романів Ольга Форш (в квартирі №15). Разом з родиною Форш квартиру ділила сім'я відомого мистецтвознавця Євгена Кузьміна. Він в 1913 році почав видавати журнал "Лицар", редакція якого знаходилася в цій же квартирі. У виданні було опубліковано одне з перших творінь Костянтина Паустовського "Четверо", тому письменник заглядав сюди неодноразово.

Будинок для світових вітчизняних світил

Будівля на Стрітенській, 17, хоч і не пам'ятник архітектури, але славиться своїми мешканцями. Тут проживало понад десятка українських вчених, зокрема - хімік Федір Бабичев, який зробив безліч важливих відкриттів і отримав звання "Почесний професор Соросівського університету"; генетик Сергій Гершензон, який працював над специфічною темою мутацій; а ще - фізик-теоретик Олександр Давидов, з яким пов'язують назви наукових фізичних явищ, наприклад "Давидовські солітони".

_02_8877488_01

Стоячи біля будинку, можна помилуватися муралом, який намальований на фасаді будинку по вул. Великій Житомирській. Там зображений український Святий Георгій. У центрі мурала - воїн-козак з головою сокола, який бореться зі змієм. В одній руці у нього шабля, в іншій - булава. Воїн-сокіл уособлює в собі образ народу України, а змій - зло і біди, що обрушилися на нашу землю.

_8877491

Фото: Олександр Яремчук 

Ви зараз переглядаєте новину "Прогулянка по вулиці Стрітенській в Києві: кінь з черпаків і святе місце з чудотворною іконою". Інші Афіша Києва дивіться в блоці "Останні новини"

Автор:

Кириченко Леся

Джерело:

"Сегодня"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Загрузка...
Загрузка...