Прогулянка по Татарці в Києві: унікальний дерев'яний храм і слід землеміра, який називав вулиці

11 Листопада 2017, 08:05

Ми згадаємо скандальну "справу Бейліса" і дізнаємося, де пройшло дитинство полярника Отто Шмідта

 

 

<p style="text-align: justify;">Татарка</p>
Татарка. Автор фото: Григорій Салай, "Сегодня"

Стара поляна і дерев'яна церква

Татарка - одне з найбільш незвичайних місць в Києві. Наприклад, на вулиці Стара Поляна, яка прокладена на височині між Вовчим і Юрковицьким ярами, можна відшукати православну святиню, побудовану ще в 1897 році. Свято-Макаріївська церква є пам'яткою архітектури і по-своєму унікальна, адже це єдина старовинна дерев'яна церква в Києві, що дожила до наших часів!

img_0510_9843527

Названа святиня в честь митрополита Макарія, який загинув ще в XV столітті під час одного з набігів татар. Храм - діючий, а навпроти ведеться будівництво дзвіниці. До речі, вулиця в різні періоди згадувалася в документах під назвами: Макарівська, Антифіївка і Стара Полянка.

Киянин Отто Шмідт і зразковий двір

Прогулявшись, виходимо на невеличку вулицю, названу на честь легендарного полярника, ім'ям якого названо кратер на Місяці і мис на Чукотці – вченого, дослідника Паміру і Півночі Отто Юлійовича Шмідта, який, крім іншого, був ініціатором створення "Великої радянської енциклопедії". На цій вулиці вчений проживав в будинку №34 і навчався в київській гімназії, на жаль, будинок, де пройшло дитинство Шмідта, не зберігся. На його місці на початку 2000-х років почали будувати скандальну багатоповерхівку ( "Еліта-центр"), через афери з якою сотні людей залишилися без грошей і житла.

img_0568_9843490

Варто придивитися до благоустрою двору будинку №31. Він визнаний зразковим на Татарці в 2016 році.

img_0572_9843491

Творіння Крауса і скандальна справа Бейліса

По сусідству з зразковим двором знаходиться старовинний особняк ХХ століття під №33. Двоповерхова будівля побудована в 1902 році архітектором Андрієм Краусом для багатія Руссіянова.

img_0552_9843493

Будівля зараз знаходиться в задовільному стані - вона житлова. Варто звернути увагу на вишукану ліпнину у вигляді листя, якими оздоблено фасад.

img_0566_9843492

Втім, є ще одна скандальна історія, пов'язана з цією вулицею. Сталася вона на початку XX століття. Неподалік проживав головний фігурант так званої "справи Бейліса". В ході розслідування єврейський робітничий цегельного заводу Менахем Мендель Бейліс був звинувачений у вбивстві 12-річного хлопчика Андрія Ющинського. Вбивство сталося в березні 1911 року. Знекровлене тіло хлопчика з безліччю колотих ран було виявлено на схилах, в районі Богуславського спуску. Одна з версій була така: Бейліс нібито вбив хлопчика з ритуальною метою для отримання християнської крові. Але обвинувачений був виправданий і незабаром виїхав з країни. Хто ж насправді вбив хлопчика – так і залишилося таємницею, хоча багато дослідників схиляються до того, що Ющинський постраждав в результаті конфлікту з дітьми Віри Чеберяк, яка займалася скупкою краденого.

Землемір, який називав вулиці

Варто заглянути і на вулицю Татарську. Спочатку її почали заселяти в середині XIX століття жителі Подолу. Але забудова була стихійною, поки міська влада не проклали кілька доріг, в тому числі і Татарську. Її назва невипадкова, згідно з переказами, так її назвав міський землемір Таїров, як і сусідні вулиці Печенізьку і Половецьку. На жаль, майже всі старовинні будівлі тут знесені в 1970-80-х роках. Але все ж кілька будиночків ще залишилося.

img_0525_9843494

Один з них на вулиці Татарській, 32, був побудований в кінці XIX століття.

Великий прапор України і старовинна будівля

Сусідня одноповерхова будівля на вулиці Татарській, 32-а, також побудована в кінці XIX в. і до сих пір житлова.

img_0545_9843495

На фасаді можна розглянути вишукані візерунки з цегли. А на висотці по вул. Татарській, 31, - помилуватися величезним прапором України.

1_210

Фото: Григорій Салай

Ви зараз переглядаєте новину "Прогулянка по Татарці в Києві: унікальний дерев'яний храм і слід землеміра, який називав вулиці". Інші Афіша Києва дивіться в блоці "Останні новини"

Автор:

Кириченко Леся

Джерело:

"Сегодня"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Загрузка...
Загрузка...