Прогулянка по площі Франка в Києві: будівля театру, фонтан, що виконує бажання і актор з таксою

4 Лютого 2017, 09:15

Тут ми дізнаємося, де жила актриса Наталя Ужвій

<p style="text-align: justify;"><span id="result_box" class="short_text" lang="uk"><span>Будинок</span> <span>на</span> <span>розі</span> <span>площі</span> <span>Франка</span></span></p>
Будинок на розі площі Франка. Автор фото: Анатолiй Бойко, "Сегодня"

Площа на місці великого ставка і міністр

Площа Івана Франка спроектували і облаштували в кінці XIX століття на місці ставка в садибі професора Київського університету Фрідріха Мерінга, водойма, закута в бетон, до сих пір існує під землею. Спочатку площа називалася Миколаївською, пізніше її перейменували в честь гладіатора Спартака. А в період німецької окупації вона носила ім'я київського архітектора Георгія Шлейфера. У 1944 році її переназвали на честь поета Івана Франка. Головна її визначна пам'ятка – театр ім. Франка. Будинок побудований в 1898 році для театру Миколи Соловцова.

boy_8879_9256424

Під час війни будівля була зруйнована, але її відновили. Нині заклад дуже популярний. Тут виступав і керував театром легендарний актор Богдан Ступка та грає міністр культури Євген Ніщук.

boy_8900_9256425

Будинок мера Києва і обитель для гімназистів

Архітектурною родзинкою площі можна назвати будинок №5. Особняк неймовірної краси більше нагадує пряниковий будиночок.

boy_8882_9256428

Він був побудований в 1899 році для київського міського голови Іполіта Дьякова. З п'яти поверхів чиновник займав лише другий і третій поверхи, а перший віддав в оренду київській 8-й гімназії. На четвертому поверсі була облаштована домова церква, а п'ятий - використовували як підсобні приміщення.

boy_8872_9256429

До речі, на будинку встановлено меморіальну дошку, де сказано, що тут навчався в 1914-1919 роках легендарний балетмейстер Серж Ліфар. Відомо, що чиновник ця будівля подарував своєму синові, а той незабаром продав будинок одному з товариств залізничників. За радянських часів будівлю націоналізували. Нині там офіс однієї з великих київських корпорацій. Поруч з будинком встановлено пам'ятник Івану Франку.

1_120

Будинки композитора-казкаря і академіка

Ще одна незвичайна будівля знаходиться на розі площі з вул. Станіславського, 2.

boy_8884_9256430

Особняк побудований в 30-х роках ХХ століття і є частиною житлового комплексу другого "Будинку лікаря", де проживали знатні міські лікарі.

boy_8903_9256431

Тут більше тридцяти років проживав академік Лев Ведмідь, засновник і керівник Інституту екогігієни і токсикології в Києві. А в будинку навпроти під №3 проживали не менше легендарні городяни, наприклад, до 1983 року там мешкав відомий композитор Аркадій Філіпенко. Він створив безліч оперет, серед яких – "Голий президент", написав музику до легендарного кінофільму "Вечори на хуторі біля Диканьки" і до багатьох радянським дитячим казкам. Нині на будинку встановлено меморіальну дошку на його честь. До речі, сама вулиця Станіславського – одна з найбільш крихітних у місті всього 120 метрів!

Скандальний "брусчаточник" і актриса Ужвій

Варто звернути увагу на сірий будинок на вул. Ольгінській, 1/17.

_9256434

Шестиповерховий будинок особливий завдяки декоративним прикрасам: на фасаді між п'ятим і шостим поверхом є фігурки жінок, які спираються на щити, чим і приваблюють увагу перехожих.

_2_9256433

Будинок побудований в 1909 році, але через кілька десятиліть було зруйновано, заново відбудували його лише в середині ХХ століття. Втім, будинок будувався для міського чиновника Всеволода Демченка, якого городяни знали як головного "брусчаточника". Він займався заміною бруківки в центральній частині міста і прославився скандалом з відмиванням грошей. Втім, історія власника ніяк не зіпсувала репутацію будинку, і в ньому завжди селилися відомі люди. Наприклад, з 1950 по 1986 р там проживала актриса театру і кіно Наталія Ужвій. В її честь на фасаді встановлено меморіальну дошку.

Улюблена такса Фан-Фан і фонтан Термена

Не можна не помітити особняк на розі будинку по вул. Ольгінській, 2/1. Його декор можна розглядати довго, адже він щедро прикрашений незвичайною ліпниною у вигляді гурії з крилами.

boy_8889_9256432

Побудований він в кінці XIX століття і використовувався як прибутковий будинок. Але нині відомий завдяки знаменитим акторам, які в ньому проживали. Зокрема, Дмитро Мілютенко, який грав роль Тараса Шевченка (він оселився в чотирикімнатній квартирі №7). По сусідству оселився легендарний комедійний актор Микола Яковченко, якому поруч в сквері, біля театру ім. Франка, встановлений пам'ятник.

boy_8893_9256426

Там його зобразили сидячим на лавці з таксою Фан-Фаном. У будинку жив актор і за сумісництвом художній керівник театру ім. Франка Гнат Юра, йому в сквері встановили пам'ятник в образі бравого солдата Швейка. Є ще одна визначна пам'ятка в сквері на площі - фонтан Термена.

boy_8896_9256427

Його історія почалася більше ста років тому. Як тільки в місті з'явився водопровід, для Києва виготовили 7 чавунних фонтанів на заводі Олексія Термена. Проект чаші фонтану створив відомий київський архітектор Олександр Шіле. Але до наших днів унікальних фонтанів збереглися лише кілька. Подейкують, що якщо туди кинути монетку - обов'язково збудеться бажання.

Фото: Анатолій Бойко

Ви зараз переглядаєте новину "Прогулянка по площі Франка в Києві: будівля театру, фонтан, що виконує бажання і актор з таксою". Інші Афіша Києва дивіться в блоці "Останні новини"

Автор:

Кириченко Леся

Джерело:

"Сегодня"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Загрузка...
Загрузка...