Прогулянка по бульвару Вернадського в Києві: будинок, де жив Стус, мурали і маска капіталіста

10 Вересня 2016, 09:36

Бульвар виник в 1930-х роках

<p style="text-align: justify;">Бульвар Вернадського</p>
Бульвар Вернадського. Автор фото: Анатолiй Бойко, "Сегодня"

ВЧЕНИЙ І ОБЛИЧЧЯ ПРАВНУКА ЯРОСЛАВА МУДРОГО

У столиці два десятка бульварів, і один з них носить ім'я Академіка Вернадського. Він виник в 1930-х роках і називався тоді Нової дорогою. Пізніше ця вулиця називалася Піонерській і Артеківській. І тільки в 1973 році бульвар назвали в честь вченого Володимира Вернадського - засновника і першого президента Української академії наук. На початку бульвару встановлений пам'ятник на його честь.

boy_7494_8923443

Шестиметровий монумент відкривали з почестями в 1981 році. Фігура вченого зроблена з червоного граніту: він сидить в кріслі і тримає в лівій руці уламок мінералу. Стоячи біля пам'ятника можна помилуватися двома Мураль на будинках, де зображені птахи і графіка. Варто звернути увагу і на пам'ятник через дорогу - встановлений на честь преподобного Миколи Святоша (правнук Ярослава Мудрого і засновник Святошино).

boy_7501_8923444

А ще в декількох метрах можна побачити величезні очі, підвішені на дереві.

ПРИТУЛОК ЛЕГЕНДАРНОГО СТУСА

У непримітному п'ятиповерховій будівлі №61 колись проживав легендарний український поет Василь Стус, який публічно виступив з протестом проти хвилі арештів української інтелігенції.

boy_7551_8923445

Після останнього арешту він отримав 10 років примусових робіт і 5 років заслання в табір в Пермській області, де він і помер. До речі, його адвокатом був ще молодий Віктор Медведчук, нині - відомий політик. У цій хрущовці Стус проживав з 1936 по 1965 рік, на будинку встановлено меморіальну дошку на його честь.

ХРАМ ДЛЯ ФІЗИКІВ І ПОМІЧНИК ЩЕРБИЦЬКОГО

На бульварі Вернадського, 34, знаходиться інститут фізико-технологічних металів і сплавів.

boy_7521_8923447

Будівля значиться в списку культурної спадщини як пам'ятка історії. У ньому працювало понад 500 осіб, серед яких доктори та кандидати наук.

boy_7523_8923448

Свого часу інститутом керував Андрій Горшков, вчений в області ливарного виробництва. Його досягнення були дуже значущими. Завдяки працям Горшкова була вдосконалена технологія виготовлення чавунних вагонних коліс. На фасаді встановлено три меморіальні дошки вченим.

boy_7513_8923446

Інший глава вузу - вчений Віталій Перелома, який крім своєї наукової діяльності був помічником першого секретаря ЦК Компартії України Володимира Щербицького.

ЦІННІ РОЗРОБКИ І НЕЗАКОННІ ДОШКИ

На бульварі Академіка Вернадського, 36, знаходиться ще один храм науки - Інститут металофізики ім. Георгія Курдюмова.

boy_7531_8923449

Навчальний заклад славиться тим, що їх розробки і науково-дослідну базу використовують ДП "Антонов", Запорізька АЕС, "Мотор-Січ". Доступ до інституту обмежений. На фасаді встановлено близько десятка меморіальних дощок, правда, подейкують, що дозволів влади на їх установку немає.

boy_7532_8923450

МАСКА КАПІТАЛІСТА І ГОЛУБ МИРУ

В кінці бульвару, на 16-поверховому будинку №87 знаходиться величезний мурал. Він візуально ділиться на дві половини, які, за задумом автора, відображають протистояння природи і капіталізму.

boy_7529_8923451

На лівій частині Мура зображені голуб миру, гілка дерева і планета у вигляді птахів, які символізують природу і доброту. Права – відображення суті капіталізму, нещадного до природи і знищує її заради вигоди. Там зображені людська фігура без особи, чорний птах, засохла гілка, а також маска капіталіста. Автор роботи – іспанський художник Оскар Сан Мігель Еріці. А через дорогу знаходиться Інститут колоїдної хімії та хімії води ім. Антона Думанського. Після аварії на ЧАЕС вчені інституту розробили і впровадили ряд ефективних технологічних процесів дезактивації води.

boy_7530_8923452

Дистанція прогулянки: 2 км

Час прогулянки: 1 година

Фото: Анатолій Бойко

Ви зараз переглядаєте новину "Прогулянка по бульвару Вернадського в Києві: будинок, де жив Стус, мурали і маска капіталіста". Інші Афіша Києва дивіться в блоці "Останні новини"

Автор:

Кириченко Леся

Джерело:

"Сегодня"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Загрузка...
Загрузка...