Прогулянка по Києво-Печерській лаврі: піднімаємося на дзвіницю, шукаємо могилу Столипіна і милуємося відновленим храмом

11 Березня 2017, 09:05

Тут ми дізнаємося, коли у святині оселився Нестор-літописець гігант

 

 

<p style="text-align: justify;">Територія Лаври</p>
Територія Лаври. Автор фото: Анатолiй Бойко, "Сегодня"

Подивитися на столицю, подолавши 374 сходинки

Києво-Печерська лавра - один з найстаріших монастирів України. Він заснований 1051 року ченцем Антонієм і його учнем Феодосієм.

boy_2005_9331806__

Ченці стали споруджувати тут келії і храми, і незабаром обитель перетворилася в монастир. Зараз Лавра ділиться на дві частини: музейна і діючий монастир. Зайшовши через парадний вхід (з боку вул. Івана Мазепи) можна помилуватися фресками із зображенням ликів святих.

boy_1967_9331808__

Дзвіниця Лаври була побудована в 1731-1745 роках за проектом Готфріда Йоганна Шеделя. Діаметр основи дзвіниці - 28,8 метра, висота - 96 м. Протягом півтора століття дзвіниця залишалася найвищою будівлею України. Щоб помилуватися панорамою столиці з її висоти, потрібно піднятися на дзвіницю, подолавши 374 сходинки.

Головний храм, який був підірвано у війну

Головний храм Лаври - Успенський собор. Він був закладений у 1073 році і побудований за три роки на гроші київського князя Святослава Ярославича. У ті далекі часи храм постраждав від землетрусу, а потім його розграбували орди хана Батия, які захопили Київ. Відремонтували собор тільки через кілька століть. Але на цьому біди храму не закінчилися.

boy_1971_9331809__

Він був зруйнований після великої пожежі в XVIII столітті і відновлений через десятиліття, після чого став трохи більше і прикрашений в стилі українського бароко. Найстрашніше руйнування храму відбулося під час Другої світової війни. До сих пір ведуться суперечки, хто саме підірвав собор: фашисти або відступаючі радянські війська. У 2000 році храм був відновлений за старими кресленнями, зі збереженням останків древніх стін. Але його внутрішнє оздоблення відновлювалося кілька років.

1_132

Музей древньої книги і Скіфська пектораль

У Лаврі обов'язково варто заглянути в Музей книги і друкарства, який знаходиться в будівлі "друкарні" Києво-Печерської лаври, заснованої в 1615 році. Її засновником був архімандрит Єлисей Плетенецький.

boy_1947_9331810___02

Спочатку будівля видавництва була дерев'яною, але незабаром його перебудували і зробили кам'яним. У музеї зібрано понад 50 тисяч унікальних експонатів, які відображають історію книги і друкарства на території сучасної України з часів Київської Русі і до наших днів.

boy_1936_9331811__

Варто заглянути і в Музей історичних коштовностей України, де можна на власні очі побачити Золоту пектораль, знайдену в 1971 році! Це унікальна нагрудна прикраса зі скульптурними зображеннями сцен з життя древніх скіфів. Правда, співробітники музею запевняють, що з метою безпеки демонструють точну копію пекторалі.

Ближні печери і могила Петра Столипіна

Хрестовоздвиженська церква - пам'ятник архітектури, побудований в 1700 році на кошти полковника Павла Герцика. У 40-х роках XVIII століття до східної стіни церкви прибудували одноповерхову споруду, яка одночасно служила одним із входів до Ближніх печер.

boy_1876_9331813__

Поруч з церквою знаходяться кілька поховань: княжни Катерини Васильчикової (дочка князя Щербатова - історика і публіциста), а також могила Анни Енгельгардт. До речі, саме в її будинку бував Тарас Шевченко під час свого першого візиту до Києва разом з Павлом Енгельгардтом (Шевченко був у нього кріпаком).

boy_1882_9331812__

А біля стін Трапезного храму Лаври знаходиться могила прем'єр-міністра Російської імперії Петра Столипіна, який помер в Києві після замаху на нього в Оперному театрі, в вересні 1911 року. Він заповів поховати в його в тому місці, де буде убитий.

Храм у водонапірній башті і Нестор-гігант

На виході з святині (на вул. Лаврську) можна заглянути в невелику церкву Сергія Радонезького, яка знаходиться неподалік від головних воріт Нижньої частини лаври, перестоенних кілька років тому. Храм присвячений одному з найбільш шанованих святих - преподобному Сергію, який вважається покровителем усіх учнів. Є в цій святині своя унікальна особливість.

boy_1828_9331814__

Храм тут був обладнаний лише в 2010 році, його облаштували в переобладнаної водонапірній башті лаври, яка була зведена в 1879-1880 роках. Вона перебувала в напівзруйнованому стані. Церква дуже маленька - в ній поміститься не більше 20 чоловік, але дуже затишна і популярна серед прихожан. До речі, там часто можна зустріти київських чиновників, мабуть, відмолюють гріхи.

boy_1965_9331807__

Перед стінами лаври варто звернути увагу на величезний монумент. Він присвячений Нестору-літописцю, який був ченцем Києво-Печерського монастиря. Він же вважається одним з автором "Повісті временних літ". Нині Нестор-літописець канонізований в лик святих. Гранітний монумент висотою 2,75 метра. Скульптор зобразив давньоруського літописця з розкритою книгою в руках. Встановлено пам'ятник ще за радянських часів - в 1988 році.

Фото: Анатолій Бойко

Ви зараз переглядаєте новину "Прогулянка по Києво-Печерській лаврі: піднімаємося на дзвіницю, шукаємо могилу Столипіна і милуємося відновленим храмом". Інші Афіша Києва дивіться в блоці "Останні новини"

Автор:

Кириченко Леся

Джерело:

"Сегодня"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Загрузка...
Загрузка...