"Сухий закон" у Києві: як живеться в столиці без пива і горілки ночами

6 Квітня 2017, 09:34

Заборона продажу алкоголю вночі поліпшила життя киян, але покупці іноді буянять

<p style="text-align: justify;">У Києві алкоголь вночі не продають уже півроку. Фото: inshe.tv</p>
У Києві алкоголь вночі не продають уже півроку. Фото: inshe.tv

У Києві півроку тому у всіх магазинах і супермаркетах заборонили продавати алкоголь вночі. У Київраді запевняють, що заборона принесла користь, а в супермаркетах розповіли про хитрощі покупців і скандали.

МЕНШЕ СКАРГ. Нагадаємо, 22 вересня Київрада проголосувала за заборону продажу алкоголю у всіх магазинах і супермаркетах з 23:00 до 10:00, а 12 жовтня рішення набуло чинності. І хоча воно було рекомендаційним, більшість торгових мереж і навіть дрібні магазини почали його дотримуватися. У мерії і Київраді кажуть: в тому, що рішення було правильним, сумнівів немає, а чутки про його скасування спростовують. "Уже можна сказати, що знизився рівень злочинності вночі. Люди сприймають цю норму позитивно. Супермаркети також її виконують, хоча і розуміють, що навіть в іншому випадку жодного покарання зараз не піде", – говорить радник мера і нардеп Дмитро Білоцерківець. Він, до речі, не залишає надій, що Верховна Рада на законодавчому рівні закріпить за місцевими органами влади повноваження самим визначати норми продажу алкоголю і займатися подачею документів до ДФС на ануляцію ліцензій з продажу спиртного, якщо рішення місцевої ради не виконуються.

Автор проекту рішення про нічний сухий закон, депутат Київради Владислав Михайленко теж результатами задоволений. "Економічні прогнози про те, що підприємці через рішення зазнають серйозних втрат, абсолютно не виправдалися. Всі дослідження показали, що основна частина підакцизної продукції купується вдень. На споживачах рішення теж позначилося позитивно: ті, хто бігав по ночах за добавкою, перестав це робити, і вранці голова у людей болить менше. Продавці в магазинах спочатку обурювалися, а тепер кажуть "дякую", що їм не доводиться щоночі викликати поліцію через п'яні гулянки, крики і бійки. Хоча, звичайно, поодинокі конфліктні випадки в магазинах через заборону відбуваються", – резюмує Михайленко. За його словами, жоден з позовів з вимогою визнати рішення незаконним, які деякі ФОП подавали ще наприкінці минулого, поки розглянутий не був.

ДИСКОМФОРТ Є. В супермаркетах все описують не так райдужно. "Ми дотримуємося рішення Київради, і наші продавці не відпускають алкоголь вночі. Але для торгового процесу – це, звісно, дискомфорт. Покупці вигадують різні "цікаві" способи придбати спиртне. Наприклад, розкривають пляшку на місці – а якщо людина зіпсувала продукцію, вона уже змушена її оплатити. Виникає багато скандалів, конфліктних ситуацій, особливо вранці, ввечері. Дехто намагається розштовхати чергу, щоб встигнути купити алкоголь за хвилину до... Стосовно економічних показників, спочатку ми бачили зниження товарообігу, але потім попит більш-менш вирівнявся. Тобто люди намагаються придбати продукцію в дозволений час. В цілому рішення, яке ми маємо сьогодні, все-таки не враховує деякі моменти. Наприклад, податки від продажу алкогольної продукції переходять до місцевих бюджетів. Виходить, київський недоотримує кошти, які раніше йшли від продажу алкоголю в нічний період", – розповіли нам в одній з торгових мереж.

Для ефекту потрібен час

Президент Інституту реформ і розвитку Києва Олександр Вовченко вважає, що результат від заборони продажу алкоголю в магазинах і супермаркетах в нічний час вже є. Але про якісний ефект поки що говорити рано.

"На це необхідно більше часу – як мінімум рік. Досвід інших країн показує, що в результаті таких обмежень знижується рівень злочинності, адже більшість злочинів скоюють в стані алкосп'яніння. Практика заборони існує в Ізраїлі, Туреччині, Італії, Франції, Швеції, Латвії та інших країнах. У нас вже добре те, що великі супермаркети дотримуються заборони. Але негатив в тому, що в кожному мікрорайоні є кілька МАФів, де безперешкодно можна купити алкогольну продукцію в будь-який час. Роботу цих МАФів не контролюють, тому їх власники отримують надприбутки, поки діє заборона в супермаркетах", – говорить Вовченко.

Ви зараз переглядаєте новину ""Сухий закон" у Києві: як живеться в столиці без пива і горілки ночами". Інші Влада Києва дивіться в блоці "Останні новини"

Автор:

Наталя Мамчур

Джерело:

"Сегодня"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Загрузка...
Загрузка...