Як у Києві увічнять пам'ять про Майдан

10 Листопада 2014, 07:11

Народний художник України Анатолій Гайдамака розробив проект музею під відкритим небом "Стіна пам'яті"

Гайдамака. Пропонує створити Музей пам'яті під відкритим небом
Інститутська. Місце загибелі героїв виділять бруківкою
Пам'ятник героям. Чотири ангели, які ширяють над містком
фото: Сергей Николаев

Зовсім скоро, 21 листопада, Україна відзначать першу річницю початку революційних подій на Майдані. Нагадаємо: саме в цей день на Майдані зібралася молодь, виступаючи за підписання Україною Угоди з ЄС, і тоді ніхто навіть не думав, що мирний протест закінчиться кривавими зіткненнями з силовиками.

Більше півроку в суспільстві сперечалися, як зберегти пам'ять про подію в центрі столиці і вшанувати пам'ять загиблих на Майдані героїв. У підсумку прийшли до висновку, що і Майдан, і Хрещатик, і Інститутську потрібно зробити великий "Територією гідності". Уже стартував міжнародний конкурс, учасникам якого пропонують поділитися ідеями в чотирьох напрямках: яким буде Музей Майдану, як увічнити пам'ять про Небесної сотні і як використовувати Український дім.

МУЗЕЙ І ПАМ'ЯТНИК. "Щоб пам'ять про Майдан не зникла, потрібні знаки в міському просторі", - пояснює координатор конкурсу, співробітник департаменту містобудування та архітектури КМДА Анна Бондар. Один з напрямків - створення Музею Майдану. "Сподіваємося, що в конкурсних роботах нам покажуть не традиційний музей, а щось нове - великий Центр, який об'єднає в собі багато функцій. В ньому потрібно буде розмістити артефакти Майдану, які зараз розкидані по різних музейним фондам. Їх вже зібрано близько 1,5 тис. - починаючи Йолкою і закінчуючи особистими речами активістів. Також в Центрі можна створити умови для проведення тематичних лекцій, зустрічей для письменників, художників, музикантів. Також він може стати базою для "Бібліотеки Майдану", - розповідає Анна. Побудувати такий музей пропонують на вул. Інститутській, 3-5. Обов'язково на місці революційних подій має з'явитися місце, де увічнять пам'ять про загиблих. Пам'ятник героям Небесної сотні, на думку експертів, повинен "вписуватися" в простір і бути одним з елементів Території пам'яті. Пропонують перетворити й Український дім. "Після обговорень прийшли до висновку, що Український дім може стати Міжнародним культурним центром", - кажуть в оргкомітеті конкурсу.

Розглядається для облаштування та прилегла територія - зокрема, простір від Бессарабки до Арки Дружби Народів. Тут кожен, за задумом дизайнерів, буде мати можливість висловити свою точку зору. Наприклад, в Гайд-парку в Лондоні є "Куточок ораторів" - стілець, на який може піднятися і виступити будь-хто. Але як реалізувати цей принцип в центрі Києва, повинні запропонувати конкурсанти, кажуть в департаменті.

ЯНГОЛИ. Заявки на конкурс вже подали учасники з 15 країн світу, багато цікавих ідей і в українців. Свої роботи представив народний художник України Анатолій Гайдамака: він розробив проект музею під відкритим небом "Стіна пам'яті". "Можна було б позначити місця, де стояли барикади і де гинули люди, оригінальним малюнком бруківки. Зробити вставки з бронзи з назвами міст, з яких люди приїжджали на Майдан", - каже Гайдамака. Є у нього і проект пам'ятника героям Небесної сотні: 4 ангела, ширяють над містком на Інститутській. На стінах моста він пропонує розмістити портрети загиблих героїв. "Зображення будуть дзеркальними, і кожен перехожий буде бачити і своє відображення. Тому буде здаватися, що загиблі досі серед нас", - каже Гайдамака.

Заявки на конкурс приймаються до 1 грудня. Потім учасникам дадуть три місяці на підготовку проектів, після чого вони будуть обговорюватися з людьми (в інтернеті і на виставках). До літа 2015 визначать найкращих і приступлять до реалізації проектів.

Ви зараз переглядаєте новину "Як у Києві увічнять пам'ять про Майдан". Інші Люди Києва дивіться в блоці "Останні новини"

Автор:

Наталя Мамчур

Джерело:

"Сегодня"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Загрузка...
Загрузка...