Стихійна торгівля в Києві: чим ризикують покупці і як боротися

20 Серпня 2017, 07:22

Продавці не відповідають за якість продукції, але і покупці не відмовляються від товарів з розкладок

Стихійна торгівля в Києві: чим ризикують покупці і як боротися
Автор фото: Григорій Салай, "Сегодня"
Стихійна торгівля в Києві - явище повсюдне. Городяни звикли, що торговці з парасольками, кошиками і ящиками стоять буквально всюди: в центрі столиці, в переходах, біля виходу з метро і просто вздовж тротуару. Наскільки це законно і як вирішити проблему стихійних ринків - розбирався сайт "Сегодня".

Що не так зі стихійною торгівлею

Стихійна торгівля - незаконна, а за якість продукції, що продається ніхто не відповідає. Але в Києві передбачені програми, за якими можна купити місце і торгувати цілком легально. Правда, брати участь в торгах, купувати точки і платити податки торговці не поспішають. Щороку в середині весни місто офіційно продає через електронну біржу точки, на яких і буде розміщена сезонна або пересувна торгівля.

"Ми - єдине місто, яке зробило таку технологію, метод розподілу місць між підприємцями, виходячи з монетизації, а не з якихось соціальних умов або ще чого-небудь, тому що це неможливо порахувати і дуже поширена корупція", - говорить Дмитро Білоцерківець, радник мера Києва з питань благоустрою.

Незабаром продаж точок буде здійснюватися тільки через програму Prozorro, яка максимально захищена від злому. У КМДА також впевнені, що вихід співпраці з підприємцями на інтернет-платформу дасть позитивні результати і знищить корупцію в цій сфері.

Чому стихійну торгівлю не можуть викорінити

З цим намагаються боротися, але, як показує практика, належного результату немає. Міська влада може вирішувати питання з демонтажем незаконних МАФів та інших споруд, але ось стихійна торгівля перебуває поза їх юрисдикцією.

"У міста немає повноважень з тієї причини, що місто не має права штрафувати за стихійну торгівлю, силою затримувати торговців, вилучати товар - умовно, ми ж не можемо демонтувати людей. Тому це виключно в повноваженнях національної та патрульної поліції. Але поліції складно реагувати на такі моменти з тієї простої причини, що в країні практично не працює адміністративний протокол", - розповідає Білоцерківець.

166618Фото: Facebook

У тому випадку, якщо поліція захоче скласти адміністративний протокол, правопорушник може просто відмовитися називати свої паспортні дані і підписувати папір. Затримати за це поліція його не може, а штраф складе всього 17 грн, які ніяк не злякають торговця.

Як вирішити проблему

Єдині, хто можуть ефективно вплинути на ситуацію, - це уповноважені дільничні, у яких, на відміну від всіх інших, є право вилучати товар. Але вони, як правило, в ці справи краще не втручатися.

"На Хрещатику 17 точок стихійної торгівлі, незаконних - просто люди стоять і торгують на розкладачках. Але вилучати товар має право тільки уповноважений дільничний, більше ніхто. Якщо вилучати товар, то як мінімум той, який псується. Товар зіпсується - продавці отримають збиток. Якщо продавці отримають збиток, це вже хоч якась відповідальність", - пояснює Білоцерківець.

Ні міська влада, ні Нацполіція нічого зробити не можуть. Єдиний вихід з ситуації, що склалася - це створення Муніципальної поліції, яка б займалася тільки адміністративними правопорушеннями і мала всі необхідні повноваження, зазначає радник мера.

Але поки що ні Муніципальної поліції, ні адекватно працює адміністративного протоколу в Україні не існує. Стихійна торгівля нормально функціонує через те, що так комфортно всім учасникам ринку: як продавцям, так і покупцям. Продавці, які завжди стоять в місцях підвищеного трафіку для активного обороту клієнтів, не платять ніяких податків і не несуть відповідальність за якість своїх продуктів. Покупцям же не доводиться шукати магазини і супермаркети, щоб купити фрукти або овочі. Саме тому стихійна торгівля ніколи не була на межі вимирання і не залишалася без клієнтів.

Ви зараз переглядаєте новину "Стихійна торгівля в Києві: чим ризикують покупці і як боротися". Інші Новини бізнесу Києва дивіться в блоці "Останні новини"

Автор:

Анастасія Іщенко

Джерело:

"Сегодня"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Загрузка...
Загрузка...