У "Софії Київській" обрушилися 30 метрів стіни, археологів не зачепило дивом

20 Жовтня 2014, 07:16

У заповіднику вважають, що всьому виною неякісна кладка цегли і розчин

<p style="text-align: justify;"><span id="result_box" lang="uk"><span class="hps">Стіна</span><span>.</span> <span class="hps">Цегляний</span> <span class="hps">блок</span> <span class="hps">в</span> <span class="hps">27</span> <span class="hps">метрів за
Стіна. Цегляний блок в 27 метрів за

На вихідних в Києві рухнула частина п'ятиметрової стіни - огорожі національного заповідника "Софія Київська", побудованого в 60-х роках. За словами мешканців будинку навпроти (вул. Стрілецька, 7/6), гуркіт від обрушилася огорожі був настільки сильним, що в квартирах затремтіли стіни. "Сталося це годин в 11 ранку. Я була вдома, готувала обід. Раптом пролунав сильний гуркіт, в квартирі затремтіли стіни і посуд! Я подумала, що це вибух, що десь витік газу стався. Виглянула у вікно - а там стіна між заповідником і нашим двором обвалилася..." - розповіла нам місцева мешканка Олена Крюкова. Керівництво заповідника каже, що потрібно зміцнювати всю стіну, інакше будуть нові обвалення, а в мерії готують звернення в прокуратуру. "Сегодня" побувала на руїнах і дізналася, як сталася НП.

"КРАХ". Діра, яка утворилася в стіні - 27 метрів в довжину. Цілісний цегельний пласт, що випав з паркану, так і лежить на території заповідника - в "Софії" нам розповіли, що до ремонту приступлять вже на цьому тижні. "Звалилися стіни розберемо по цеглинах і досліджуємо фундамент. Якщо знадобиться - закладемо в цьому місці новий", - говорить заступник гендиректора заповідника Любов Апостолова. За її словами, на ремонт діри піде не менше 100 тис. грн, а поки отвір в стіні відгородять сіткою. "Якщо не встигнемо закінчити ремонт до початку морозів, то продовжимо вже в наступному році", - каже Апостолова.

Але закласти дірку мало, кажуть у заповіднику. Ремонт потрібний всій стіні цілком (довжина - близько 1 км), інакше може обвалитися ще й частину огорожі. "Стіни "Софії" не реставрувалися багато десятків років. Тільки цього року був розроблений проект реставрації, який передбачає посилення фундаменту на ділянках, де це необхідно, і гідроізоляцію. При наявності коштів реставрацію всіх стін можна провести за один рік", - каже Апостолова. Торік, за її словами, ці роботи оцінили в 1,5 млн грн.

_nsy2865_1__

Огорожа. Треба ремонтувати повністю - інакше знову впаде. Фото: facebook.com/irina.nikiforova

АРХЕОЛОГАМ ПОЩАСТИЛО. Серед жителів навколишніх будинків побутує кілька думок про причини руйнування паркану. "Метрів за 10 від стіни, що обвалилася вже другий рік щось риють, навіть трактор приганяли. Напевно, тому стіна і не витримала - її адже збудували ще в 60-х", - каже місцева жителька Антоніна Щепило.

У заповіднику вважають, що всьому виною неякісна кладка цегли і розчин. "Зараз видно, що частину паркану, яку побудували за радянських часів, була в аварійному стані - вона крива і нахилена вліво. Розчин, який використовувався для кладки цегли, містить багато піску і просто розсипається в руках! Швидше за все, через це стіна і звалилася, не витримавши перепаду температур", - припускають в заповіднику. І додають: дійсно, в 12 метрах від цієї стіни велися розкопки залишків стародавнього храму, який багато дослідників пов'язують з Іринінської церквою, заснованої ще Ярославом Мудрим. "За час розкопок ми знайшли близько 38 артефактів - посуд, бронзовий ключик. Але ці розкопки знаходяться далеко від стіни і не могли на неї вплинути. До речі, ми завершили їх у п'ятницю - за день до того, як стіна рухнула. Це просто диво - адже страшно навіть уявити, що було б, якби стіна обвалилася раніше. Адже вона могла завалитися прямо на археологів!".

Прокуратура перевірить. "Потрібно вивчити ситуацію і визначити, хто правий, а хто винен. У середу буде виїзне засідання нашої комісії, на ній буде прийнято рішення про звернення до прокуратури", - розповів "Сегодня" глава комісії Київради з культури Ігор Луценко. Експерти ж вважають, що влада повинна категорично заборонити будь-які стройработи в буферній зоні. "Стіна заповідника обвалилася, і це дзвіночок для влади. Потрібен негайний мораторій на будівництво в буферній зоні "Софії" та Лаври", - вважає член колегії Головної ради Українського товариства охорони пам'яток історії та культури Ірина Никифорова.

Ви зараз переглядаєте новину "У "Софії Київській" обрушилися 30 метрів стіни, археологів не зачепило дивом". Інші Надзвичайні випадки Київ дивіться в блоці "Останні новини"

Автор:

Ірина Гінжул

Джерело:

"Сегодня"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Загрузка...
Загрузка...