Скандальна забудова Сінного ринку: всіх документів на будівництво немає, а активістам погрожують

21 Квітня 2017, 14:01

За дорученням мера Віталія Кличка, документи на будівництво перевіряє Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції

<p style="text-align: justify;">На місці колишнього Сінного ринку йде будівництво.</p>
На місці колишнього Сінного ринку йде будівництво.. Автор фото: Анатолiй Бойко, "Сегодня"

Скандал з будівництвом нового житлового кварталу на місці зруйнованої пам'ятки Києва – Сінного ринку – знову набирає обертів. Поки кияни вимагають припинити, роботи то припиняються, то починаються знову, а активістам, які намагаються довести його незаконність і захистити місто, погрожують. Сайт "Сегодня" розбирався, що відбувається в центрі столиці і куди дивляться міська влада.

sennoy_rynok_4

Так виглядав Сінний ринок. Фото: zametkin.kiev.ua

Сінного ринку не стало в 2004 році, коли Київська міська рада прийняла рішення № 618/2028 про передачу земельної ділянки на вулиці Воровського, 17 двом приватним компаніям – ТОВ "Фірма "Ферро"і ТОВ "Сінний ринок" для "будівництва, експлуатації та обслуговування торгово-офісно-житлового центру з підземним паркінгом та для знесення існуючих будівель". Ділянку площею 1,98 га було передано в оренду на 10 років. У лютому 2005 року Київська міськрада змінила своє рішення, замінивши слова "для знесення існуючих будівель" словами "із забезпеченням подальшого функціонуанивання ринку з продажу продовольчих і непродовольчих товарів в капітальній споруді і зі збереженням робочих місць" (рішення № 618/2028 від 24.02.2005).

Через кілька років судової тяганини Вищий господарський суд України визнав, що договір купівлі-продажу цієї земельної ділянки закріплений за третьою компанією – ТОВ "Орест" (постанова від 22.04.2013 у справі №44 / 396). У Документі вказано, що буде будівництво торгово-офісного-житлового центру з підземним паркінгом та знесення існуючих споруд. Право власності на земельну ділянку було зареєстровано за ТОВ "Орест" і передано компанії-нерезиденту.

Надалі ділянка була розділена на частини, яким були присвоєні нові кадастрові номери і адреси. Так, тепер земельну ділянку по вул. Воровського, 17 (кадастровий № 8000000000: 88: 174: 0084) розділена на три ділянки: 8000000000: 88: 174: 0015 (вул. Воровського, 15а), 8000000000: 88: 174: 0038 (вул. Гончара 38-б) і 8000000000: 88: 174: 0048 (вул. Гончара, 48/2). Всі три ділянки належать британській компанії Solid Blue Assets Limited.

У 2005 році, після рішення Київської міськради, Сінний ринок закрили на реставрацію і близько десяти років він стояв напівзруйнованим.

800px-_

Руїни Сінного ринку. Фото: uk.wikipedia.org

У 2015 році будівлю остаточно зрівняли з землею, а через рік стала з'являтися інформація про проекти забудови цієї території – планувалося будівництво величезного житлового комплексу "Ярославів град". Як відомо зараз, цей комплекс – це 14 будинків площею 113 тисяч кв. м. і висотою від шести до 22-х поверхів. Замовником робіт виступає ТОВ "Емпоріум Пропертіз", створена Solid Blue Assets Limited.

589c88d24507e.

Проект будівництва. Фото: Facebook/Сінний монстр Київміськбуду

Подібна забудова не залишилася без уваги – проти появи величезної житлового кварталу в цій частині міста виступили і столичні депутати, і активісти. Згідно з інформацією депутатів від об'єднання "Самопоміч", в березні 2008 року ТОВ "Фірма "Ферро" і ТОВ "Сінний ринок" заплатили в бюджет столиці аванс в розмірі 20,04 млн гривень в рахунок оплати вартості цієї земельної ділянки. Далі, після низки судових розглядів, коли права власності перейшли до третьої компанії – ТОВ "Орест" – новий власник уклав з Київрадою договір купівлі-продажу, згідно з яким ділянка була остаточно відчужена за вартість на 7,90 гривень більше авансового платежу. При цьому, нормативна оцінка цієї землі перевищувала 50 мільйонів гривень.

Більш того, активісти відзначають, що будівництво "Ярославового граду" на місці Сінного ринку потрібно зупинити, адже повного комплекту дозвільних документів у забудовника немає. Зокрема, у забудовника відсутні "Містобудівні умови та обмеження" ("Містобудівні умови та обмеження", МУО), на підставі яких видається дозвіл на будівництво, на ці три ділянки.

"Містобудівні умови та обмеження" видаються на земельну ділянку, а не просто на будівельний об'єкт – і на ті три нових ділянки, на яких зараз йде будівництво цей документ ніколи КМДА не видавався".

"Суть проблеми з ділянками в тому, що "Містобудівні умови та обмеження" – один з ключових документів, необхідних для отримання дозволу на будівництво, були видані КМДА у 2013 році на одну ділянку (кадастровий номер 8000000000: 88: 174: 0084). А в 2014 році ця ділянка була розділена на три частини, кожна з трьох частин отримала окремий кадастровий номер, а стара єдина ділянка була виведена з обігу і фактично перестала існувати. У правовому полі з'явилися три абсолютно нові ділянки землі, без всіх арештів, зобов'язань і обтяжень , які "висіли" на старій ділянці. На щастя для Києва, крім обтяжень старої ділянки, забудовник таким чином позбувся і від усіх дозволів, виданих на неї."Містобудівні умови та обмеження" видаються на земельну ділянку, а не просто на будівельний об'єкт – і на ті три нових ділянки, на яких зараз йде будівництво цей документ ніколи КМДА не видавався", – розповіла "Сегодня" активістка Юлія Нікітіна.

Дійсно, згідно з даними містобудівного кадастру, роботи ведуться на підставі "Містобудівних умов і обмежень", виданих на ділянку тоді, коли вона ще не була розділена на три частини.

.png_07

Скріншот: monitor.mkk.kga.gov.ua

1

Скріншот: monitor.mkk.kga.gov.ua

Після ряду звернень, акцій протесту і декількох зустрічей активістів з представниками забудовника, мер Києва Віталій Кличко доручив Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції терміново провести виїзну перевірку відповідності документів за місцем будівництва. Як розповідає Нікітіна, наразі ця перевірка ще не завершена.

58ece7b905081.

Кличко доручив ДАБК перевірити законність будівництва. Фото: lb.ua

Ще одним каменем спотикання в цій історії стало історико-містобудівне обгрунтування (ІМО), видане Міністерством культури України. Цей документ покликаний визначити концепцію обліку пам'яток архітектури, об'єктів культурної спадщини та традиційного характеру місцевості при проектуванні будинків і споруд. В даному питанні це важливо, адже навколо території колишнього Сінного ринку знаходиться дев'ять пам'яток місцевого значення та 28 об'єктів культурної спадщини. На деяких з цих будівель вже з'явилися тріщини.

У забудовника території Сінного ринку такий документ є – в червні 2016 року висновок підписала заступник міністра культури Тамара Мазур, дозволивши зведення ЖК поруч зі старими невисокими будинками.

"Історико-містобудівне обґрунтування Мінкульту – найбільш обурлива і образлива для киян частина цієї історії, тому що на відміну від КМДА, документи щодо Сінного підписувалися Мінкультом вже після зміни влади, в 2016 році. Сама по собі система видачі ІМО – по суті пекельно корупційна, оскільки з 2011 року Мінкульт наділений правом в кожному окремому випадку довільно вирішувати, скільки поверхів можна будувати в історичному центрі будь-якого міста в країні, – розповідає Нікітіна, – Тамара Мазур сама визнає – Мінкульт може узгодити будь-яку кількість поверхів в історичному центрі Києва або будь-якого іншого міста. На Сінному вона підписала дозвіл на 14 будівель "тому що мала таке право".

ee0960c-16804711-1403448393029557-1104134088-o

Фото: life.pravda.com.ua

fb8b42c-16810105-1403451513029245-42989236-o

Фото: life.pravda.com.ua

За словами шеф-редактора порталу "Лівий берег" Соні Кошкіної, яка виступила проти цього проекту, на зустрічі представник забудовника "Емпоріум Пропертіз" Олександр Перехрест заявив, що з документами у них все в порядку.

"З документами у нас все ок, призупиняти будівництво, будь-яким чином його перепрофілювати, зокрема – знижувати висотність – ми не бачимо підстав", – сказав представник забудовника Олександр Перехрест. Я спеціально зробила уточнення: це його особиста позиція чи вона узгоджена з "британським інвестором"? Сказав, що узгоджена і він – по суті – глаголить від його імені", - цитує його слова Кошкіна.

Знизити висотність будівель, які забудовник планує звести на цій території, до 27 метрів, є однією з вимог активістів. За словами Нікітіної, до пошуку компромісу забудовника закликав і мер Віталій Кличко.

Позиція активістів з приводу компромісу – для нас прийнятний компроміс у вигляді пониження кількості поверхів комплекса до 27 метрів

"Позиція активістів з приводу компромісу – для нас прийнятний компроміс у вигляді зниження поверховості комплексу до 27 метрів (це обмеження для забудови історичного центру, яке є в історико-архітектурному опорному плані і яке Міністерство Культури обходить за допомогою схеми ІМО). Остання позиція офіційного представника "британських інвесторів", озвучена на зустрічі в КМДА – ні про яке зниження не може бути й мови", – говорить вона.

За словами активістки, вони намагаються домогтися, щоб забудовник переробив свій проект відповідно до обмежень на висоту в 27 метрів.

"Нинішнє керівництво Міністерства Культури і попередні склади КМДА і ДАБК зробили, м'яко кажучи, величезну помилку і ми вимагаємо, щоб ця помилка була виправлена. Крім того, ми вимагаємо, щоб була знищена сама схема ІМО в Мінкульті, тому що Київ та інші міста України вже дуже сильно втомилися боротися з її наслідками – а це всі скандальні будівництва в історичних центрах, узгоджені після 10 січня 2011 року", – говорить вона.

Однак, на даний момент результатів переговорів немає, а перевірка документів забудовника ДАБКом не завершена. Зате активісти, що виступають за законність і безпеку для Києва забудови Сінного, піддаються тиску і погрозам.

Так, раніше під будинком депутата Київради Ольги Балицької, яка займається юридичною частиною цього питання, невідомі влаштували символічну "похоронну" церемонію. Балицька звернулася із заявою в поліцію, правоохоронці кваліфікували те, що сталося як "погрозу вбивством".

"Інших безпосередньо поки не лякали, але натяки на тему "зупиніться, за будівництвом стоять страшні люди, їм нічого не варто вас вбити або покалічити", найпомітніші активісти протесту отримують регулярно. Це не класифікується як загроза, тут нема з чим звертатися в поліцію – просто всі знайомі, знають щось про особистостей "британських інвесторів", жахливо їх бояться і нам радять, – розповідає Юлія Нікітіна, – Крім цього на наші музичні мітинги регулярно приходять по 20-30 класичних тітушок, їх ватажок намагається зі мною розмовляти в форматі "Юля, як справи у вашій прекрасній сім'ї?" Адже це як би і не загроза, просто є ось такий хлопець з поламаним носом і скляним поглядом, який ходить на наші мітинги і жваво цікавиться моєю родиною".

Решту безпосередньо поки не лякали, але натяки на тему "зупиніться, за будівництвом стоять страшні люди, їм нічого не варто вас вбити або покалічити", найпомітніші активісти протесту отримують регулярно.

Окрема кампанія спрямована і на дискредитацію шеф-редактора "Лівого Берега" Соні Кошкіної – на різних сайтах і в соціальних мережах з'являються замовні статті проти неї.

"Буквально вранці у мене відбулася розмова з людиною, яку "британський інвестор" уповноважив на переговори. Розмова, якщо коротко, така: Соня, ви б вгамувалися, вони готові говорити, готові на компроміс, головне – зупиніться і припиніть їх мочити. Я: на компроміс (зниження поверховості, вирішення питання з транспортним навантаженням району) ми готові (про що я говорю весь час), але – виключно в публічній і законній площині, – розповідає Кошкіна, – Що цікаво: особистість "британського інвестора" вже навіть не приховується. Так, це – той самий одіозний зам Віталія Яреми, кадровий корупціонер Анатолій Даниленко та співтовариші".

За інформацією Соні Кошкіної, саме колишній заступник генпрокурора Віталія Яреми Анатолій Даниленко є кінцевим вигодонабувачем від цього будівництва. За даними ЗМІ, він і екс-депутат Київради Геннадій Ільїн були засновниками ТОВ "Фірма Ферро", якій і був переданий в 2004 Сінний ринок.

Кошкіна зазначає, що якщо з нею та іншими активістами щось трапиться, то це станеться саме в зв'язку з тим, що вони відстоюють законність забудови території колишнього Сінного.

Відзначимо, що згідно з "Історико-містобудівним обґрунтуванням", підписаним заступником Міністра Культури України Тамарою Мазур 6 червня 2016 року, загальна площа трьох ділянок складає 1, 9816 га, а загальна площа забудови – 6806 квадратних метрів. Площа всього комплексу – 113 116 квадратних метрів. У ньому планується зведення 14 секцій висотністю 6, 7, 9, 11, 12, 15, 18, 20, 22 поверхів. Найвища точка цих будівель становить 81 метр. Житлова частина комплексу буде складатися з 80 846 квадратних метрів. У ньому буде розташована 861 квартира – 408 однокімнатних, 264 двокімнатних, 189 трикімнатних. Офісна частина, згідно з планом, буде займати 8740 квадратних метрів, а торгові площі 2800 квадратних метрів.

Автор:

Дар`я Нинько

Джерело:

"Сегодня"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Загрузка...
Загрузка...

Комментарi

залишилось символів: 1000 Правила коментування